Wybór formy opodatkowania z doradcą podatkowym

Jeśli chcą Państwo rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, albo zmienić jej kształt (np. rozszerzyć zakres, albo podjąć dodatkowe zatrudnienie) pomocne może być skonsultowanie tego z doradcą podatkowym. Podatnicy często mają przekonanie o tym, że samodzielnie są w stanie wypełnić dokumentację podatkową. W zasadzie jest to prawda. Tyle tylko, że samodzielne nie zawsze znaczy optymalne, a organy podatkowe raczej nie podpowiadają, jak legalnie płacić niższy podatek.

Na przykład sprzedaż przez mechanika akcesoriów do pojazdów może wpłynąć na jego formę opodatkowania. Zdarzają się również sytuacje, gdy ktoś „kontynuuje”  formę opodatkowania działalności innego przedsiębiorcy, albo powiela, to co zrobił znajomy. Nie zawsze się to sprawdza. Nie znaczy to, że podatnik w sensie formalnym popełnił błąd. Często jednak zdarza się, że obliczenia wykazują, iż podatek mógłby być mniejszy o kilka tysięcy złotych rocznie. W tym kontekście honorarium zapłacone doradcy podatkowemu szybko się zwraca.

Oczywiście nie chodzi tu o sytuacje, gdy ktoś przychodzi z aktem notarialnym darowizny i pyta, jak obniżyć podatek od darowizny :). Planowanie podatkowe powinno następować z wyprzedzeniem. Przy działalności gospodarczej, jaki i sprzedaży, darowaniu nieruchomości, czy innych sprawach, pomóc w tym może doradca podatkowy. Trzeba też pamiętać, że jedynie współpraca z doradcą podatkowym, radcą prawnym lub adwokatem objęta jest tajemnicą zawodową. Biuro rachunkowe nie ma ani uprawnień doradczych, ani nie odpowiada za błędne doradztwo, ponieważ doradztwo nie jest i nie może być objęte ubezpieczeniem księgowego.

 

Wpis ma charakter popularyzatorski i nie stanowi porady prawnej. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w konkretnej sprawie. W celu uzyskania indywidualnej porady prawnej