Rewolucyjny wyrok w sprawie podatku od obiektów lub urządzeń budowlanych – do kiedy szansa na wznowienie postępowań?

Wyrokiem z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że definicja legalna obiektu budowlanego z uwagi na brak precyzyjnego wskazania, co jest obiektem budowlanym w rozumieniu prawa podatkowego, jest sprzeczna z art. 217 Konstytucji.
Wyrok ten ma znaczenie dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą.
Zmian legislacyjnych należy się spodziewać w terminie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku. Ze względu na doniosłość regulacji, ustawodawca nie zrezygnuje z opodatkowania budowli. Przynosi ono bowiem znaczne wpływy do budżetu. Z uwagi na to, że mamy do czynienia z podatkiem quasi katastralnym ad valorem 2% od niezamortyzowanej wartości początkowej obiektu, danina, którą należy odprowadzić do budżetu w okresie 20 lat sięga 40% wartości początkowej obiektu.

Nie każdy jednak od razu po ogłoszeniu wyroku TK złożył wniosek o wznowienie postępowania. Z uwagi na możliwą dużą wartość podatku spornego, warto powołać się na linię orzeczniczą, popartą doktrynalnie, dopuszczającą, w przypadku odroczonego wejścia w życie wyroku, złożenie wniosku o wznowienie postępowania w terminie 1 miesiąca od upływu terminu utraty mocy obowiązującej definicji budowli, czyli do stycznia 2025 r. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jednak dokładnie, jak zachowają się organy.

 

Wpis ma charakter popularyzatorski i nie stanowi porady prawnej w konkretnej sprawie. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie treści wpisu. W celu uzyskania indywidualnej pomocy prawnej, proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.

 

 

Charakter prawny umowy licencyjnej a ujęcie wydatków na licencje w kosztach uzyskania przychodu

Prawidłowe ujęcie licencji w kosztach uzyskania przychodu rodzi trudności. Na temat charakteru prawnego umowy licencyjnej napisano już wiele. W praktyce wydatki z tytułu licencji księgują jednak ekonomiści, a nie prawnicy. Dla tej grupy osób, z uwagi na doniosłe skutki podatkowe, przypomnienia wymaga, że sposób ujęcia w kosztach licencji uzależniony jest od charakteru prawnego umowy. Ponieważ nazwa umowy nie zawsze do końca odpowiada treści umowy, każdorazowo, aby prawidłowo zaksięgować tego typu wydatki należałoby przeanalizować konkretną umowę pod kątem tego, czy rodzi ona prawa podmiotowe, czy jedynie uprawnienia umowne, skuteczne jedynie przeciwko drugiej stronie umowy. Uprzedzam, że nawet dla doświadczonego prawnika to zadanie może okazać się dość złożone. Wszak pojęcie prawa podmiotowego nie zostało w sposób jednoznaczny zdefiniowane, a definicja praw autorskich niestety nie daje jednoznacznych odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogą się pojawić.

Najczęściej z ostrożności księgowi przyjmują, że umowa licencyjna w każdym przypadku rodzi prawa a nie uprawnienia. Taki pogląd raczej łatwo byłoby obronić w przypadku kontroli podatkowej. Łatwość wynika z tego, że prawa o wartości ponad 10.000 zł i ekonomicznej trwałości dłuższej niż rok podlegają amortyzacji. Co do zasady oznacza to, że rozliczenie kosztu rozkłada się w czasie, a jednorazowo księgowany koszt uzyskania przychodu jest mniejszy. Powoduje to, że oczywiście podatek będzie większy w okresie, w którym dokonujemy odpisu, zamiast w całości rozliczyć koszt. Zasadność takiej praktyki jest wątpliwa zwłaszcza w sytuacjach, kiedy wynagrodzenie za korzystanie z dzieła jest naliczane abonamentowo, dzieło znajduje się w chmurze, a wygaśnięcie umowy skutkuje tym, że licencjobiorca nie ma w ogóle dostępu do dzieła po okresie obowiązywania umowy (a ma nierozliczone koszty). Istotą amortyzacji jest bowiem nie podwyższenie podatku i obniżenie kosztów, ale rozłożenie tych kosztów w czasie, gdy ekonomiczny okres przydatności prawa jest na tyle długi, że jednorazowe rozliczenie kosztu zniekształcałoby sytuację majątkową jednostki. Wątpliwości rodzi, czy w opisanej sytuacji utraty dostępu do dzieła w chmurze, pomimo nierozliczonych kosztów należałoby dokonać likwidacji środka trwałego i jak tę likwidację uzasadnić.

W związku z tym, że z reguły korzystniejsze jest jednorazowe rozliczenie kosztu z tytułu wydatku poniesionego na nabycie licencji, przypomnienia wymaga, że poglądem dominującym jest uznanie umowy licencyjnej za umowę zobowiązującą, a nie przenoszącą prawa. Więcej trudności niż prawidłowa klasyfikacja umowy licencyjnej niewyłącznej sprawia umowa licencji wyłącznej, ale także w przypadku tej umowy warto występować o interpretacje podatkowe. Oszczędności podatkowe z tego tytułu mogą bowiem być znaczące.

 

Wpis ma charakter popularyzatorski i nie stanowi porady prawnej w konkretnej sprawie. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie treści wpisu. W celu uzyskania indywidualnej porady prawnej proszę o kontakt telefoniczny lub e-mailowy.

Ceny usług prawniczych

Każdy, kto potrzebuje pomocy prawnej profesjonalnego prawnika, zadaje sobie pytanie, ile to będzie kosztowało?

Ceny usług prawnych ustalane są indywidualnie w zależności od specyfiki zlecenia, ryczałtowo za całość zlecenia, wg stawki godzinowej, wg stawki od strony dokumentu, wg stawki od rozprawy, czy jako premia za pozytywne dla klienta rozstrzygnięcie sprawy. Inaczej wyceniana jest stała współpraca, a inaczej jednorazowa, która wymaga poznania specyfiki sytuacji klienta i dodatkowych czynności wyjaśniających. Ponadto, zlecenia pilne wyceniane są wyżej niż te, które mogą być wykonane w dłuższym okresie czasu.

Przede wszystkim ceny usług prawniczych zależą od stopnia skomplikowania sprawy, nakładu pracy prawnika, ilości spotkań i dokumentów wymagających przygotowania, czy analizy, ilości rozpraw oraz dowodów, wartości sprawy.

Na cenę usług prawnych wpływa także podatek od towarów i usług, podatek dochodowy, ubezpieczenia oraz koszt świadczenia usługi, czy zmiana siły nabywczej pieniądza w czasie. Generalnie usługa nie może być świadczona poniżej kosztów jej wykonania.

Punktem odniesienia dla cen usług prawniczych są rozporządzenia w sprawie stawek minimalnych, które przewidują przykładowo dla spraw o wartości przedmiotu sporu honoraria w wysokości podanej w tabeli:

– od 10 000 zł do 50 000 zł 3 600 zł
– powyżej 50 000 zł do 200 000 zł 5 400 zł
– powyżej 200 000 zł do 2 000 000 zł 10 800 zł
– powyżej 2 000 000 zł do 5 000 000 zł 15 000 zł
– powyżej 5 000 000 zł 25 000 zł

W sprawach spornych, które rozstrzyga Sąd, co do zasady, stronie wygrywającej przysługuje zwrot kosztów od strony przeciwnej, w tym wynagrodzenia radcy prawnego do sześciokrotności stawki minimalnej.

W praktyce jednak Sądy zasądzają wynagrodzenie radcy prawnego wg stawki minimalnej, która może się różnić od kwoty rzeczywiście zapłaconej radcy prawnemu przez klienta.

 

Korzystna dla podatników interpretacja – sprzedaż ziemi rolnej

Fiskus potwierdził w interpretacji z dnia 30 września 2022 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.735.2022.2.MS2, że podział ziemi rolnej ani jej sprzedaż nie stanowi działalności gospodarczej, gdy ziemia ta została nabyta w drodze umowy dożywocia na cele rolnicze i w taki sposób wykorzystuje ją właściciel. Nieruchomości rolne nabyte w innym celu niż wykonywanie działalności gospodarczej, bez zamiaru odsprzedaży, nie są towarami na potrzeby podatku dochodowego. Z tego względu nie trzeba rozpatrywać, czy tego typu nieruchomości stanowią część gospodarstwa rolnego i czy w związku ze sprzedażą utracą charakter rolny, jeśli od zakupu nieruchomości minęło pięć lat. Jednocześnie organ podatkowy potwierdził, że ewentualną zmianę przeznaczenia nieruchomości w celu skorzystania ze zwolnienia należy oceniać przed sprzedażą nieruchomości.

Jednocześnie ta sama czynność może być odmiennie oceniona – jako działalność gospodarcza – na potrzeby vat z wszystkimi tego konsekwencjami włącznie z obowiązkiem zaprowadzenia właściwych ewidencji. Korzystne dla podatników jest to, że w przypadku działek, które nie mają przeznaczenia budowlanego można skorzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

 

Wpis ma charakter popularyzatorski i nie stanowi porady prawnej w konkretnej sprawie. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie treści wpisu. W celu uzyskania indywidualnej porady prawnej, proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Obniżone odsetki od zaległości podatkowych

Według Ordynacji podatkowej, odsetki naliczane są od zaległości podatkowych. Innymi słowy brak wpłaty podatku w terminie skutkuje tym, że wpłacając podatek po terminie trzeba do niego doliczyć odsetki za zwłokę. Podstawowa ich stawka wynosi obecnie 8%. Jednakże stawka jest o połowę niższa, gdy skuteczna korekta deklaracji została złożona w terminie 6 miesięcy od upływu terminu do złożenia deklaracji i zaległość została zapłacona 7 dni od dnia złożenia korekty.

Obniżonej stawki odsetek za zwłokę nie stosuje się w przypadku korekty deklaracji:

złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej;

złożonej po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej;

dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.

 

Wpis ma charakter popularyzatorski i nie stanowi porady prawnej w konkretnej sprawie. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie treści wpisu. W celu uzyskania indywidualnej porady prawnej, proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.