Obowiązek wpisu do księgi wieczystej dziedziczenia nieruchomości

Spadkobiercy mają obowiązek po uzyskaniu tytułu do spadku złożyć stosowny wniosek o wpis prawa własności do księgi wieczystej. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem na spadkobierców grzywny. Do wniosku należy dołączyć prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz dowód opłaty. Skutkiem takiego wniosku powinno być wpisanie do księgi wieczystej nieruchomości wchodzącej w skład spadku spadkobierców jako współwłaścicieli w częściach ułamkowych.

Wprawdzie zarówno Sąd orzekając o stwierdzeniu nabycia spadku, jak również notariusz po sporządzeniu i zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia, mają obowiązek zawiadomić wydział ksiąg wieczystych Sądu rejonowego o tych zdarzeniach. W konsekwencji jednak w księdze wieczystej wpisuje się tylko ostrzeżenie o przejściu prawa własności na spadkobierców.

Natomiast nie jest prawidłową praktyka wpisywanie ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego z rzeczywistością na skutek złożenia przez spadkobiercę prawidłowego wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej spadkobrania nieruchomości.

 

Wpis ma charakter popularyzatorski i nie stanowi indywidualnej porady prawnej. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie treści wpisu. W celu uzyskania porady prawnej w konkretnej sprawie proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.