Na co uważać przy umowie najmu zawieranej przez pośrednika

Osoby chcące zawrzeć umowę najmu często wyobrażają sobie, że udział w transakcji pośrednika zajmującego się obrotem nieruchomościami, sprawia że transakcja taka jest bardzo bezpieczna, a zawierana umowa dobrze chroni interesy jej stron. Udział wykwalifikowanego pośrednika w praktyce usypia czujność stron umowy.

Czy rzeczywiście pośrednik gwarantuje bezpieczeństwo umowy?

Praktyka pokazuje, że nie zawsze tak jest. W umowach najmu, których tekst przygotowują pośrednicy, można trafić na klauzule niedozwolone oraz sprzeczne z prawem, a także nadużywanie praw podmiotowych przez podmioty o silniejszej pozycji ekonomicznej oraz inne nieuczciwe praktyki.

Szczególnie niekorzystna może być sytuacja, gdy pośrednik reprezentuje obie strony umowy, których interesy z reguły nie są tożsame.

Teksty umów najmu zawieranych z udziałem pośredników nieruchomości strony umowy otrzymują często w późnych godzinach wieczornych w dniu poprzedzającym wyznaczony termin zawarcia umowy. Mimo to proponuję klientom mojej Kancelarii konsultowanie tych umów z radcą prawnym. Po podpisaniu umowy często obrona praw strony umowy może być utrudniona.

 

Wpis ma charakter popularyzatorski i nie stanowi porady prawnej w konkretnej sprawie. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie treści wpisu. W celu uzyskania indywidualnej porady prawnej, proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.