Jak dobrze przygotować się do spotkania w Kancelarii prawnej w celu uzyskania porady prawnej?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakiego zakresu porady prawnej oczekujecie i czego chcecie się dowiedzieć? Warto przemyśleć pytania, które chcecie zadać, a także cel, który chcecie osiągnąć. Podczas pierwszej rozmowy telefonicznej warto poinformować prawnika o tym celu

Często bowiem spotkanie wymaga przygotowania, choćby celem weryfikacji aktualnego stanu prawnego (zwłaszcza ustaw podatkowych). Radca prawny dzięki wieloletniej nauce zawodu połączonej z praktycznym doświadczeniem, jest w stanie udzielić Wam kompleksowej pomocy prawnej. Prawnicy mają dobrą pamięć, ale szybkie tempo ogłaszania nowych aktów prawnych lub wprowadzania zmian w aktach obowiązujących powoduje, że zawsze udzielając pomocy prawnej trzeba sprawdzić treść przepisów.

Jeśli chcecie skonsultować się prawnikiem w kilku różnych sprawach. Należałoby o tym uprzedzić jak najwcześniej. Być może odpowiedź na Wasze pytania wymaga większej ilości spotkań.

Podobnie większa ilość spotkań może być potrzebna wtedy, gdy sprawa jest zawiła lub nietypowa albo, gdy odpowiedź na Wasze pytania wymaga analizy dokumentów (to ostatnie jest regułą).

Jeśli to możliwe, należy przekazać (przynajmniej istotne) dokumenty do analizy w terminie umożliwiającym przygotowanie spotkania. Niekiedy potrzebne będą też dodatkowe wyjaśnienia ustne.

Przykładowo:

pytając o podatkowe aspekty rozliczenia dotacji, konieczne są następujące dane:

otrzymałem dotację od ….

w dniu ….. zawarłem umowę z …./nie zawarłem umowy dotyczącej rozliczenia dotacji

jestem/nie jestem podatnikiem VAT

prowadzę działalność w zakresie ….

dotację przeznaczyłem na, np. zakup majątku obrotowego, środki trwałe, wynagrodzenia pracowników.

Podczas konsultacji, które trwają 30-60 minut nie zawsze jest czas, aby dokładnie i ze skupieniem analizować wszystkie dokumenty. Warto postawić sobie pytanie, na co wolicie przeznaczyć swój czas. Na to, aby prawnik czytał dokumenty, czy też na rzeczową rozmowę o szczegółach sprawy. Wcześniejsze poinformowanie o temacie spotkania i przedstawienie dokumentów, często pozwala uniknąć konieczności umówienia się na kolejne spotkanie.

Każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Prawnik w dokumentacji może dostrzec więcej istotnych szczegółów, gdy ma na to czas. Niektóre sprawy są bardziej skomplikowane niż się wydaje na pierwszy rzut oka i wymagają przemyślenia odpowiedzi. To prawnik ocenia, czy pytanie jest łatwe, czy nie i ile czasu potrzebuje na udzielenie odpowiedzi. Przed wizytą w kancelarii prawnej można sobie postawić pytanie, co zrobić, aby prawnik mógł udzielić pełniejszej i bardziej korzystnej dla Was spersonalizowanej odpowiedzi.

Nierzadkie są sytuacje, gdy ktoś umawia się na drobną konsultację i z reguły pod koniec spotkania pyta o zupełnie coś innego, co nie jest ani błahe ani drobne. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że to, co wykracza poza umówiony zakres usługi zostanie odrębnie wycenione i wyznaczone zostanie odrębne spotkanie. Relacja z prawnikiem jest oparta na zaufaniu. Przed spotkaniem można się zastanowić, czy chcecie, aby prawnik przemyślał swoją odpowiedź, czy lepiej działać z zaskoczenia. Każdy wybierze oczywiście to, co uważa za korzystne dla siebie.